Ekologiczne ogrody leśne – Permakultura

Profesjonalna aranżacja i pielęgnacja ogrodów leśnych

Projektowanie ogrodów leśnych

Coraz mocniej i pewniej dążymy do jedności z naturą. Modne stały się wszelkie ekologiczne ruchy, zaczynamy rozumieć jak ważne jest szanowanie otaczającej nas przyrody. Uczymy się umiejętnie korzystać z tego, co oferuje, nie ingerując zbytnio w jej stan.

Leśne ogrody ekologiczne - permakultura

Istota leśnych ogrodów ekologicznych w całości opiera się na projektowaniu permakulturowym, które łączy w sobie wiedzę dotyczącą wszelkich procesów i zależności zachodzących w środowisku naturalnym oraz zrozumieniu ich i przełożeniu na korzyści.

"Nie byłoby nas, byłby las” Polski Instytut Permakultury

Wszystkie siedliska naturalne, które nie zaznały ingerencji ze strony człowieka, na drodze sukcesji dążą do najbardziej wydajnej postaci jaką jest las. Ogród leśny projektowany jest i utrzymywany na wzór młodego lasu. Jest to ogród wielopoziomowy, nazywany często trójwymiarowym. Głównym założeniem takiego ogrodu jest jego produktywność w wielu dziedzinach. Ogród poza walorami estetycznymi, które są tu na dalszym planie, dostarczać powinien zarówno żywności, jak i drewna czy różnego rodzaju materiałów.

Wykorzystując zasadę wielopoziomowości wzajemnie uzupełniających się pięter i wprowadzając system powiązań i korelacji roślinnych – a więc doprowadzając do stanu, do którego dąży każdy ekosystem – jesteśmy w stanie osiągnąć niesamowite rezultaty.

Leśny ogród składać się może z aż 7 poziomów! I nie chodzi tu absolutnie o poziomy gatunkowo podobne do leśnych. W myśl zasady wielopoziomowości wykorzystać możemy rozmaite rośliny sadownicze, zioła, pnącza, krzewy owocowe, a także grzyby.


Siedem poziomów leśnego produktywnego ogrodu:

  • Wysokie drzewa
  • Niskie drzewa, wysokie krzewy
  • Niskie cieniolubne krzewy
  • Zioła i rośliny zielne
  • Warstwa korzeni
  • Niskie rośliny okrywowe
  • Pnącza

Aranżując ogród produktywny przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć na pytanie:

Czego będziemy od niego oczekiwać?

Należy więc uwzględnić takie gatunki drzew, krzewów czy roślin zielnych, które zostaną w jakiś sposób przez nas wykorzystane: jako pożywienie, karma dla zwierząt czy drewno na opał. Możemy posadzić gatunki odstraszające owady, użyźniające glebę czy wspomagające wzrost innych cennych gatunków.

W projektowaniu permakulturowym dążymy do samowystarczalności naszego ekosystemu. Powinien więc sam się nawozić, sam kontrolować populację szkodników, czy owadów pożytecznych.

Prawidłowo zaprojektowany i prowadzony ogród leśny nie wymaga dużego nakładu pracy.

Zamów projekt ogrodu leśnego (permakultura)

Pracownia Architektury Krajobrazu
permakultura - ogrody leśne

Dane kontaktowe
Telefon: +48 606 344 630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Siedziba firmy
ul. Kubusia Puchatka 8
05-830 Nadarzyn, Mazowieckie

Ekologiczne ogrody leśne projektujemy na terenie całej Polski, skupiając się w szczególności na Mazowszu oraz okolicznych regionach. Oferujemy realizację w wielu miastach: Warszawa, Pruszków, Legionowo, Wołomin, Otwock, Nowy Dwór Mazowiecki, Żyrardów, Ząbki, Marki, Łomianki, Warka, Skierniewice, Płock, Łódź.