Coraz mocniej i pewniej dążymy do jedności z naturą. Modne stały się wszelkie ekologiczne ruchy, zaczynamy rozumieć jak ważne jest szanowanie otaczającej nas przyrody. Uczymy się umiejętnie korzystać z tego, co oferuje, nie ingerując zbytnio w jej stan.
Wykorzystując zasadę wielopoziomowości wzajemnie uzupełniających się pięter i wprowadzając system powiązań i korelacji roślinnych – a więc doprowadzając do stanu, do którego dąży każdy ekosystem – jesteśmy w stanie osiągnąć niesamowite rezultaty.
Leśny ogród składać się może z aż 7 poziomów! I nie chodzi tu absolutnie o poziomy gatunkowo podobne do leśnych. W myśl zasady wielopoziomowości wykorzystać możemy rozmaite rośliny sadownicze, zioła, pnącza, krzewy owocowe, a także grzyby.
Aranżując ogród produktywny przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć na pytanie:
Czego będziemy od niego oczekiwać?
Należy więc uwzględnić takie gatunki drzew, krzewów czy roślin zielnych, które zostaną w jakiś sposób przez nas wykorzystane: jako pożywienie, karma dla zwierząt czy drewno na opał. Możemy posadzić gatunki odstraszające owady, użyźniające glebę czy wspomagające wzrost innych cennych gatunków.
W projektowaniu permakulturowym dążymy do samowystarczalności naszego ekosystemu. Powinien więc sam się nawozić, sam kontrolować populację szkodników, czy owadów pożytecznych.
Prawidłowo zaprojektowany i prowadzony ogród leśny nie wymaga dużego nakładu pracy.