Zielone dachy

Aranżacja i pielęgnacja zielonych dachów.

Projektowanie zielonych dachów

Nie każdy ma na własność kawałek ogrodu. W projektowaniu zieleni nie jest to jednak żadne ograniczenie! Jeżeli tylko chcemy, własną działkę zieleni możemy stworzyć wszędzie. Balkon, taras czy dach doskonale nadają się do tego celu. Niemal wszystkie rośliny ogrodowe z powodzeniem można utrzymać w donicach i pojemnikach. Ich rozmaite kształty i kolory w połączeniu z meblami i elementami dekoracyjnymi mogą stworzyć piękną aranżację, której pozazdrości niejeden posiadacz ogrodu.

Projektujemy zielone dachy

Poza niezaprzeczalnymi zaletami czysto estetycznymi posiadają wiele praktycznych funkcji. Można je z powodzeniem zakładać na domach jednorodzinnych oraz obiektach wielkopowierzchniowych. Poprawiają mikroklimat, powiększają przestrzeń zieloną w miastach, zbierają wodę opadową, są siedliskiem roślin i pożytecznych owadów, a także wpływają korzystnie na kondycję dachów. Zakładając zielony dach odzyskujemy procent powierzchni biologicznie czynnej utracony na zabudowę.
Występują w wersji ekstensywnej i ekspansywnej.

Dach ekstensywny

Dach w wersji ekstensywnej nie wymaga praktycznie żadnej ingerencji ze strony człowieka. Rozwiązanie polecane na dachy o niskim obciążeniu. Całość założenia wyrasta ponad granicę konstrukcji zaledwie 11 cm a ciężar powierzchniowy to ok. 70 – 150 kg. Ekstensywny zielony dach posiada zdolność samoregeneracji a dzięki zastosowanym gatunkom o niskiej wymagalności jak mchy, porosty, trawy, zioła i sukulenty – nie wymaga pielęgnacji ani nawodnienia.

Pięknie się prezentuje, a dodatkowo zmniejsza intensywność użytkowania
klimatyzacji w upalne dni dając zacienienie i poprawiając mikroklimat.

Warstwy dachu ekstensywnego:

 • warstwa izolująca parowanie (PE)
 • materiał izolujący termicznie (styropian EPS 100)
 • warstwa materiału izolująca przenikanie wody
 • filtracyjna warstwa geosyntetyczna
 • warstwa drenująca
 • odpowiedni materiał powierzchniowy

Dach ekspansywny

Dach ekspansywny jest zielonym ogrodem zakładanym do celów rekreacyjnych. Waży znacznie więcej a wysokość założenia to nawet 22 cm plus grubość substratu zależna od zaplanowanych nasadzeń, jednak wybór roślin także jest znacznie większy. Przy odpowiedniej grubości warstwy wegetacyjnej i odpowiedniej konstrukcji nośnej dachu możliwe jest sadzenie drzew i krzewów.
Dach w tej wersji wymaga nakładów pielęgnacyjnych
zależnych od użytego materiału roślinnego,
konieczne jest także odpowiednie nawożenie i nawadnianie.

Warstwy dachu ekspansywnego:

 • Wylewka w spadku
 • materiał izolujący termicznie (styropian EPS 100)
 • warstwa materiału izolująca przenikanie wody
 • filtracyjna warstwa geosyntetyczna
 • warstwa drenująca
 • geowłóknina filtracyjna
 • odpowiedni materiał powierzchniowy

Zamów projekt zielonego dachu

Pracownia Architektury Krajobrazu
projektowanie zielonych dachów

Dane kontaktowe
Telefon: +48 606 344 630
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Siedziba firmy
ul. Kubusia Puchatka 8
05-830 Nadarzyn, Mazowieckie

Zielone dachy tworzymy na terenie całej Polski. Oferujemy realizację w wielu miastach: Warszawa, Pruszków, Legionowo, Wołomin, Otwock, Nowy Dwór Mazowiecki, Żyrardów, Ząbki, Marki, Łomianki, Warka, Skierniewice, Płock, Łódź.